کنترل درد هموروئید

خوشبختانه راهکارهای زیادی برای درمان درد ناشی از هموروئید وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از افراد با درمان‌های خانگی و تغییر شیوه زندگی متوجه تسکین درد ناشی از این بیماری می‌شوند.

منظور از هموروئید همان بواسیر است که سیاهرگ‌های متورم مقعد و پایین رکتوم، شبیه به رگ‌های واریسی است. هموروئید در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد می‌شود.

از هر چهار نفر بزرگسال، تقریبا هر سه نفر هر از گاهی به هموروئید مبتلا می‌شوند. این عارضه دلایل مختلفی دارد؛ اما در اغلب مواقع ناشناخته است.

درمان درد ناشی از هموروئید برای بیماران بسیار مهم است؛ چرا که باعث ایجاد علائم آزاردهنده‌ای می‌شود.

هموروئید چه علائمی‌ دارد

قبل از اقدام برای درمان درد ناشی از این بیماری باید با علائم آن آشنا باشید، نشانه‌های این بیماری معمولا به نوع آن بستگی دارد:

اکسترنال یا خارجی

 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • احساس درد
 • تورم در اطراف مقعد
 • خونریزی

اینترنال یا داخلی

این نوع هموروئید در داخل راست روده قرار دارد. معمولا نمی‌توانید آن را ببینید یا احساس کنید و به ندرت منجر به احساس ناخوشایند می‌شود. 

علائم هموروئید

با این حال زور زدن یا تحریک هنگام دفع مدفوع می‌تواند چنین علائمی را به همراه داشته باشد:

 • معمولا خونریزی بدون درد هنگام اجابت مزاج وجود دارد. ممکن است متوجه مقدار کمی خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا داخل توالت شوید.
 • همچنین دچار افتادگی یا بیرون‌زدگی هموروئید می‌شوید که منجر به درد و سوزش می‌شود.

هموروئید ترومبوز

اگر خون در هموروئید خارجی جمع شود و لخته ایجاد کند، باعث ایجاد چنین علائمی خواهد شد:

 • درد شدید
 • تورم
 • التهاب
 • توده سفت در نزدیکی مقعد

چند راهکار موثر برای درمان درد ناشی از هموروئید

چند روش خانگی و پزشکی وجود دارد، در مرحله اول باید راهکارهای خانگی را برای درمان درد ناشی از هموروئید در نظر داشته باشید. 

در صورت عدم تاثیرگذاری روش‌های خانگی، می‌بایست به متخصص درد برای کنترل دردهای خود مراجعه کنید تا شاهد تسکین درد باشید.

 1. استفاده از کمپرس سرد

این روش تورم و هرگونه علائم آزاردهنده را کاهش می‌دهد. می‌توانید کمپرس یخ یا یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه را هر بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در قسمت بیرونی مقعد قرار دهید، بلافاصله پس از استفاده دور بیندازید. پس از استفاده خود را خشک کنید.

 1. دراز کشیدن

دراز بکشید و یک بالش در زیر زانوی خود بگذارید، این روش فشار به کانال مقعد را کاهش می‌دهد و همچنین وزن شکم را بر کف لگن کاهش خواهد داد.

معمولا این بیماری در پایان روز به دلیل فشار ناشی از نشستن و ایستادن طی طولانی مدت دردناک‌تر خواهد شد.

 1. حمام آب گرم

حمام آب گرم باعث تسکین درد و خارش فوری می‌شود. یک وان را باید پر از آب گرم کنید و داخل آن بنشینید. در هر سری حمام رفتن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم بنشینید.

حمام گرم باعث تسکین مکرر در طول روز و بلافاصله پس از اجابت مزاج می‌شود.

علت ایجاد هموروئید

 1. برای درمان درد ناشی از هموروئید زور نزنید

تلاش و زور زدن برای تخلیه روده باعث تشدید درد ناشی از هموروئید و طولانی شدن تورم می‌شود. باید روش صحیح اجابت مزاج را بدانید تا از فشار زیادی جلوگیری شود و در نهایت بهبودی رکتوم را شاهد خواهید بود.

زور زدن جهت تخلیه روده‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله مدفوع سخت، یبوست و روش نادرست اجابت مزاج باشد.

 1. مراقبت از پوست مقعد

هنگام شستن هموروئید، نباید از صابون استفاده کنید؛ چرا که باعث تحریک پوست و افزایش علائم ناراحت‌کننده می‌شود.

آب گرم بهترین گزینه برای شستشو دادن است، سپس باید ناحیه مورد نظر را با یک حوله نرم خشک کنید.

 1. استفاده از دستمال مرطوب بدون الکل

از دستمال‌های معمولی برای پاک کردن خودداری کنید. دستمال مرطوب بدون الکل و بدون عطر را می‌توانید برای تمیز کردن اطراف بواسیر پس از اجابت مزاج استفاده کنید. 

در واقع با این روش می‌توان از تحریک بافت جلوگیری و به تسکین خارش نیز کمک کرد. حتما توجه داشته باشید دستمالی را انتخاب نکنید که حاوی الکل باشد.

 1. استفاده از بالش‌های دونات شکل 

بهتر است از بالش‌هایی استفاده کنید که دونات شکل هستند. این نوع از بالشت‌ها به این صورت است که باسن را بالا می‌برد و از وارد شدن فشار به کف لگن جلوگیری می‌شود.

راهکارهای پزشکی برای درمان درد ناشی از هموروئید

گاهی درمان‌های خانگی برای تسکین درد ناشی از هموروئید کافی نیست و نیاز به درمان موثرتر از سوی متخصص درد دارد که این موارد احتمالی به شرح زیر است:

درمان هموروئید

تجویز داروهای مسکن

مسکن‌های بدون نسخه تا حدودی در تسکین درد ناشی از هموروئید موثر است. علاوه بر این، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به کاهش تورم نیز کمک می‌کند.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر این بیماری همراه با خونریزی باشد، مصرف داروهایی مانند آسپرین خونریزی را شدیدتر می‌کند. در صورت نیاز، پزشک داروهای قوی‌تری را برای تسکین درد تجویز می‌کند.

بستن نوار لاستیکی

این روش ساده در مطب انجام می‌شود، به این صورت که یک نوار لاستیکی طبی را در اطراف هموروئید قرار می‌دهند تا خون به این قسمت نرسد. طی ۷ تا ۱۰ روز هموروئید جمع شده و می‌افتد.

بسته به شدت درد و شرایطی که دارید، بهترین روش درمانی غیر جراحی برای تسکین درد از جمله تزریق بر ناحیه دردناک انجام خواهد گرفت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *