دکتر محمدحسین دلشاد

صفحه اصلی » مقالات » چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

از کجا بفهمیم که دیسک گردن داریم؟! همه ما قطعا در طول زندگی خود دردهای مختلفی را تجربه کرده‌ایم که به‌دلایل متفاوتی مانند فعالیت زیاد، پوزیشن نامناسب بدن و بسیاری از موارد دیگر ایجاد شده است. 

هنگامی که ما در طول روز بارها خم می‌شویم، وسیله‌های سنگین را بلند می‌کنیم، گردن خود را می‌چرخانیم یا هنگام خوابیدن به نحوه صحیح خواب خود توجه نداریم و… این موارد به ظاهر ساده می‌‎تواند فشار زیادی را به گردن وارد کند.

به همین دلیل اگر اغلب افراد در طول زندگی دچار گردن درد به‌صورت خفیف تا شدید می‌شوند، جای تعجبی ندارد. گردن درد می‌‎تواند ناشی از عارضه‌های مختلفی از جمله دیسک گردن باشد که مشکلاتی فراتر از درد را در افراد ایجاد می‌‎کند.

شاید بسیاری از افراد، درد شدید و علائم دیگری را ناشی از دیسک گردن در خود احساس کنند، اما به وجود این بیماری پی نبرده باشند. در ادامه مقاله هر آنچه که لازم است در خصوص این بیماری بدانید برای شما آورد‌ه‌ایم.

دیسک گردن

منظور از دیسک گردن چیست؟

زمانی که می‌گوییم فردی دچار دیسک گردن شده، منظور بیرون زدگی دیسک گردن است. دیسک‌های گردنی در بین مهره‌های استخوانی گردن قرار گرفته‌اند که از ساییدگی و برخورد مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌‎کند.

همچنین وجود دیسک بین مهر‌ه‌های گردن، منجر به انعطاف‌پذیری گردن حین حرکت می‌شود. دیسک‌ها به‌عنوان کمک‌فنر عمل می‌‎کنند تا فشار وارد شده به گردن و ستون مهره‌ها کنترل شده و از وارد شدن آسیب به گردن جلوگیری شود.

هنگامی که بیرون زدگی دیسک ایجاد شود، محتویات داخلی آن به بیرون نشت پیدا می‌‎کند. فتق دیسک معمولا منجر به التهاب می‌شود و ریشه عصب مجاور را تحت فشار قرار می‌دهد، بیمار در این مواقع درد شدید یا شوکی در گردن و بازوی خود احساس می‌‎کند. سایر بافت و ساختارهای مجاور مانند نخاع نیز دچار التهاب شده و بیمار درد احساس خواهد کرد.

دیسک گردن

به‌طور کلی علائم رایج ناشی از دیسک گردن به شرح زیر است:

گردن درد؛

درد در پشت یا کنار گردن احساس می‌شود. شدت درد در هر متفاوت است، در برخی افراد تنها درد خفیف هنگام لمس کردن ایجاد می‌شود و در برخی دیگر درد شدید و احساس سوزش وجود دارد.

دردهای رادیکولار؛

این نوع درد ناشی از عصبی که دچار آسیب دیدگی شده است، ایجاد می‌شود و تا پایین بدن مانند شانه، بازو، دست و انگشتان انتشار پیدا می‌کند. گاهی اوقات بیماران احساس گرما یا شوک الکتریکی در این قسمت‌ها دارند.

گیر افتادگی عصب یا التهاب ریشه عصبی ممکن است منجر به بی حسی یا احساس ضعف در بازو، شانه، دست و انگشتان شود.

تشدید درد با قرار گرفتن سر در موقعیت‌های خاص یا انجام برخی از فعالیت‌ها؛

اگر دچار دیسک گردن شده باشید ممکن است با فعالیت‌هایی از قبیل تمرینات ورزشی یا وزنه‌برداری، درد و علائم بیشتری را احساس کنید. همچنین قرارگیری نادرست سر مانند چرخاندن یا کج کردن سر ممکن است درد را بدتر کند.

احساس سفتی گردن.

درد و التهاب ناشی از دیسک گردن منجر به محدود شدن حرکات گردن می‌شود و دامنه حرکات کاهش خواهد یافت.

علائم کمتر شایع دیسک گردن

اگر نخاع به‌دلیل فتق دیسک گردن فشرده و ملتهب شود، علائم و نشانه‌هایی را به همراه خواهد داشت که به شرح زیر است:

  • احساس درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی، احساس ضعف در هر دو دست و حتی گاهی پا
  • عدم تعادل یا هماهنگی هنگام راه رفتن
  • مشکل داشتن هنگام کنترل مثانه یا روده

هر یک از این موارد نام برده شده باید توسط فوق تخصص درد مورد بررسی و درمان قرار گیرد. متخصصین درد سعی بر آن دارند که عارضه‌های این چنینی را به روش‌های غیر جراحی درمان و کنترل کنند تا بیماران بتوانند به فعالیت‌های روزانه خود همانند گذشته بپردازند.

درمان دیسک گردن

علت ایجاد دیسک گردن چیست؟

اگر علت دقیق دیسک گردنی به درستی تشخیص داده شود، می‌‎توان درمان موثری را برای آن در نظر گرفت. دلایل ایجاد فتق دیسک گردن به شرح زیر است:

از بین رفتن دیسک با گذشت زمان

با افزایش سن دیسک به‌طور طبیعی هیدراتاسیون خود را از دست می‌دهد (دچار کم آبی می‌شود) و در نتیجه انعطاف‌پذیری و مقاومت آن کمتر خواهد شد. در اغلب مواقع ترک و پارگی در دیسکی که محتویات کمتری دارد مشاهده می‌شود.

آسیب دیدگی

آسیب مستقیم به ستون فقرات منجر به پارگی و فتق دیسک خواهد شد. دلایل کمتر شایعی که منجر به فتق دیسک می‌شود، شامل ناهنجاری‌های ستون فقرات و بیماری‌های بافت همبند است.

دیسک گردن چگونه توسط پزشک تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص این بیماری در سه مرحله توسط پزشک امکان پذیر است:

بررسی سوابق بیماری؛

پزشک در خصوص هرگونه سوابق بیماری‌های مزمن، جراحت‌های وارد شده در گذشته، سابقه کمردرد و گردن درد بیماران را جویا خواهد شد. علائم مشکلات فعلی بیمار نیز در نظر گرفته می‌‎شود.

علت دیسک گردن

معاینه فیزیکی؛

معاینه فیزیکی را جهت بررسی تورم، درد یا احساس درد هنگام لمس بررسی می‌‎کنند. پزشک همچنین دامنه حرکات گردن و علائم آسیب‌های عصبی در بازوها مانند بی حسی و ضعف را در نظر خواهد گرفت.

عکسبرداری

با عکسبرداری‌هایی که انجام می‌شود، شدت عارضه مورد بررسی قرار می‌گیرد. به‌طور مثال با انجام ام آر آی پزشک دید دقیقی از بافت‌های مورد نظر خواهد داشت. گاهی ممکن است به‌جای ام آر آی از میلوگرام CT برای بیماران انجام شود.

پزشکان فوق تخصص درد معمولا درمان‌های غیر جراحی مانند درمان دیسک کمر بدون جراحی، آندوسکوپی دیسک کمر و درمان سیاتیک بدون جراحی را پیشنهاد می‌کنند.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

تماس با ما

البرز، کرج، خیابان ۴۵ متری گلشهر، ارغوان غربی

با ما در ارتباط باشید

دکتر محمدحسین دلشاد

متخصص بیهوشی، فلوشیپ درد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز

منو سایت