درد کمر

چند راهکار جهت درمان خانگی کمردرد

زمانی که دچار کمردرد می‌شوید، قطعا زندگی روزمره شما مختل می‌شود و قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نیستید. این عارضه از مشکلات رایجی‌ست که ممکن است همه افراد طی زندگی خود به‌دلایل مختلفی دچار آن شوند. 

خوشبختانه راهکارهای زیادی برای درمان کمردرد وجود دارد که در اغلب مواقع با راهکارهای خانگی بهبود می‌یابد. اگر فردی با انجام روش‌های خانگی درمان نشد، می‌بایست به فوق تخصص درد مراجعه کند تا علت درد مشخص شود و متناسب با شرایط خود درمان مناسبی انجام گیرد.

از روغن و پمادهای مختلف جهت تسکین درد استفاده کنید

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد استفاده از داروهای موضعی به‌اندازه داروهای خوراکی موثر است؛ حتی در برخی از مواقع داروهای موضعی می‌تواند موثرتر از داروهای خوراکی باشد.

به‌طور مثال استفاده از اسانس اسطوخودوس، یکی از موارد موثر در تسکین درد است. همچنین برخی از کرم‌های موضعی اثر بخشی بالایی دارند.

قبل از مصرف هر پماد یا روغنی تنها روی یک قسمت پوست خود امتحان کنید. در صورتی که حساسیت خاصی مشاهده نشد، می‌توانید به‌طور کامل از آن استفاده کنید.

ماساژ به رفع تنش عضلانی کمک می‌کند

اگر ماساژ به‌آرامی در کمر انجام شود، می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارها جهت شل شدن عضلات و تسکین درد باشد، مطالعاتی که در این خصوص انجام گرفته، نتایج زیر را به‌همراه داشته است:

 • بهبود کمردرد
 • بهبود عملکرد و دامنه حرکاتی کمر
 • به ‌حداقل رساندن مصرف دارو جهت کاهش درد و تورم
 • به حداقل رساندن استراحت ناشی از کمردرد

نیازی نیست که به ماساژور حرفه‌ای مراجعه کنید، از دوست یا خانواده خود بخواهید که کمر شما را ماساژ دهند. جهت تاثیر بیشتر همراه ماساژ بهتر است از روغن یا پمادهای درمانی استفاده شود.

حرکات کششی انجام دهید

ورزش برای افرادی که دچار کمردرد هستند، بسیار موثر و خوب است. ورزشی مانند پیاده‌روی در سطحی صاف به بازگشت دامنه حرکات در کمر کمک می‌کند و همچنین از ایجاد دردهای احتمالی پیشگیری خواهد شد.

حرکات کششی، عضلاتی را که دچار تنش شده است شل می‌کند و منجر به تقویت آنها می‌شود. این نکته را به یاد داشته باشید که هرگونه تمرین ورزشی که منجر به درد می‌شود، باید متوقف کنید تا آسیبی به شما وارد نشود.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بود، مشخص شد افرادی که تمرینات یوگا را روزانه به‌مدت ۳۰ دقیقه انجام دهند، به‌اندازه تمرینات فیزیوتراپی در کاهش کمردرد می‌تواند بسیار موثر باشد. 

به‌طور کلی توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی در خصوص درمان کمردرد با پزشک مشورت داشته باشید تا منجر به عارضه‌ای بدتر نشود.

بیشتر بخوانید: کنترل درد بعد از جراحی کمر

حمام با نمک اپسوم را امتحان کنید

نمک اپسوم می‌تواند برای رفع درد عضلانی بسیار موثر و مفید باشد. توصیه می‌شود افرادی که دچار درد عضلانی از جمله کمردرد هستند، حدود ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و نمک اپسوم قرار بگیرند؛ چراکه باعث تسکین درد به‌خصوص پس از ورزش خواهد شد.

حتما باید نمک اپسوم را با آب گرم ترکیب کنید، آب گرم منجر به رفع تورم ماهیچه‌ها و گرفتگی عضلات می‌شود. پزشکان دمایی بین ۳۳ تا ۳۸ درجه را توصیه می‌کنند. دمای بیش از ۴۰ درجه پیشنهاد نمی‌شود، به‌خصوص افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند.

زمانی که در وان آب گرم و نمک اپسوم قرار دارید، یک توپ پلاستیک کوچکی را همراه خود داشته باشید و به قسمتی که درد دارید بکشید، این روند به شل شدن عضلات کمک می‌کند. از دیگر مزیت‌های نمک اپسوم لایه‌برداری است که سلول‌های مرده را از پوست جدا می‌کند.

به وضعیت بدن خود هنگام نشستن دقت داشته باشید

اغلب ما تصور می‌کنیم زمانی که می‌نشینیم، بهترین حالت برای کمردرد است؛ اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید گاهی اوقات می‌تواند مضرترین حالت برای این عارضه باشد.

طرز قرارگیری صحیح بدن می‌تواند در رفع کمردرد بسیار موثر باشد. به‌طور مثال هنگامی که روی صندلی نشسته‌اید، باید دقت کنید که کاملا صاف روی صندلی بنشینید، به‌طوری که ستون فقرات کاملا صاف باشد، همچنین پاهای خود را باید روی زمین کاملا صاف نگهدارید. هنگام استفاده از رایانه نباید به جلو خم شوید.

به نحوه خوابیدن خود توجه داشته باشید

بهتر است چند شب روی زمین بخوابید و هنگام خواب، در زیر پاهای خود بالشت بگذارید، این حالت به رفع کمردرد کمک می‌کند. همچنین قرار دادن بالشت بین زانوها می‌تواند به آرامش عضلات کمک کند. خوابیدن روی شکم برای افرادی که دچار کمردرد هستند، بسیار مضر است.

چه مواقعی باید به پزشک مراجعه کرد

همانطور که بیان کردیم در اغلب مواقع، کمردرد به‌روش درمان خانگی بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است علائمی وجود داشته باشد که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید:

 • دردی که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد.
 • دردی که پس از انجام درمان‌های خانگی بدتر می‌شود.
 • درد به‌قدری شدید است که مانع از خوابیدن شما هنگام شب می‌شود.
 • درد به قسمت‌های دیگر انتشار پیدا می‌کند.
 • دردی که همراه با ضعف، گزگز یا بی‌حسی در بازو یا پاها وجود داشته باشد.

هنگامی که درد شدید می‌شود، دوز داروهای بدون نسخه را خودسرانه افزایش ندهید، استفاده بیش از حد می‌تواند برای شما عوارض داشته باشد. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، ابتدا با انجام برخی از آزمایشات علت دقیق را تشخیص می‌دهد و متناسب با مشکل ایجاد شده، درمانی در نظر می‌گیرد.

به‌طور مثال اگر فردی دچار فتق دیسک شده باشد، پزشک ابتدا سعی بر آن دارد که درمان دیسک کمر بدون جراحی انجام شود. در صورت عدم درمان، به‌عنوان گزینه نهایی عمل را برای بیماران در نظر می‌گیرند، که به‌صورت بسته، یعنی آندوسکوپی دیسک کمر انجام خواهد گرفت.

برای درمان خانگی کمردرد، طی روز فعال باشید

زمانی که کمردرد دارید، ممکن است تمایلی به فعالیت فیزیکی نداشته باشید. حتی بسیاری از افراد تصور می‌کنند نباید هیچ فعالیتی داشته باشند. اما، قطعا یکی از راهکارهای درمان خانگی کمردرد که از سوی پزشک به بیماران توصیه می‌شود، فعال بودن است.

حتی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی طی روز نتیجه اثربخشی برای درمان کمردرد دارد. در صورت کم تحرکی، ماهیچه‌های ستون فقرات و کمر ضعیف می‌شود و در نهایت درد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد بدون جراحی

باید وزن نرمالی داشته باشید

کم کردن وزن اضافی، باعث کاهش فشار روی کمر می‌شود و در نهایت می‌توان به عنوان یکی از روش‌های درمان خانگی کمردرد در نظر گرفت. برای کاهش وزن باید برنامه و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا به وزن نرمال برسید.

از مصرف سیگار خودداری کنید

تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار مشکلات مرتبط با ستون فقرات می‌شوند. 

نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات این چنینی باعث تضعیف استخوان‌های ستون فقرات می‌شود. ستون فقرات سالم از سفتی و درد ماهیچه‌های ناحیه کمر جلوگیری می‌کند.

گرما و سرما درمانی را امتحان کنید

اگر کمردرد ناشی از تورم و التهاب باشد، استفاده از کمپرس یخ به عنوان درمان خانگی کمردرد موثر عمل می‌کند. اگر احساس سفتی در کمر خود دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از کمپرس گرم است.

هر یک از کمپرس‌ها را تنها باید به مدت ۲۰ دقیقه استفاده کنید و در صورت نیاز، مجدد روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید.

درمان کمردرد بدون جراحی

داروهای مسکن بدون نسخه مصرف کنید

مسکن‌های بدون نسخه به رفع درد و سفتی عضلات کمک می‌کند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن) و استامینوفن برای درمان کمردرد موثر است.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به کاهش التهاب کمک می‌کند؛ اما مصرف استامینوفن تاثیری در کاهش التهاب ندارد.

استرس خود را کاهش دهید

استرس باعث تنش عضلانی و اسپاسم دردناک به‌ویژه در ناحیه کمر می‌شود. اگر فکر می‌کنید که اخیرا دچار استرس شده‌اید، باید راهکارهایی برای کنترل استرس خود در نظر داشته باشید که این موارد به شرح زیر است:

 • تنفس عمیق
 • مدیتیشن
 • یوگا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.