دکتر محمدحسین دلشاد

دکتر محمدحسین دلشاد

لوگو
صفحه اصلی » مقالات » چند راهکار جهت درمان خانگی کمردرد

چند راهکار جهت درمان خانگی کمردرد

زمانی که دچار کمردرد می‌شوید، قطعا زندگی روزمره شما مختل می‌شود و قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نیستید. این عارضه از مشکلات رایجی‌ست که ممکن است همه افراد طی زندگی خود به‌دلایل مختلفی دچار آن شوند. 

خوشبختانه راهکارهای زیادی برای درمان کمردرد وجود دارد که در اغلب مواقع با راهکارهای خانگی بهبود می‌یابد. اگر فردی با انجام روش‌های خانگی درمان نشد، می‌بایست به فوق تخصص درد مراجعه کند تا علت درد مشخص شود و متناسب با شرایط هر فرد درمان مناسبی انجام گیرد.

درد کمر

از روغن و پمادهای مختلف جهت تسکین درد استفاده کنید

تحقیقات که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد استفاده از داروهای موضعی به‌اندازه داروهای خوراکی موثر است؛ حتی در برخی از مواقع داروهای موضعی می‌تواند موثرتر از داروهای خوراکی باشد.

به‌طور مثال استفاده از اسانس اسطوخودوس، یکی از این موارد است که در تسکین درد موثر خواهد بود. همچنین برخی از کرم‌های موضعی از دیگر مواردی است اثر بخشی بالایی دارد.

قبل از مصرف هر پماد یا روغنی تنها روی یک قسمت پوست خود امتحان کنید. در صورتی که حساسیت خاصی مشاهده نشد، می‌توانید به‌طور کامل از آن استفاده کنید.

ماساژ به رفع تنش عضلانی کمک می‌کند

اگر ماساژ به‌آرامی در کمر انجام شود، می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارها جهت شل شدن عضلات و تسکین درد باشد، مطالعاتی که در این خصوص انجام گرفته، نتایج زیر را به‌همراه داشته است:

  • بهبود کمردرد
  • بهبود عملکرد و دامنه حرکاتی کمر
  • به ‌حداقل رساندن مصرف دارو جهت کاهش درد و تورم
  • به حداقل رساندن استراحت ناشی از کمردرد

نیازی نیست که به ماساژور حرفه‌ای مراجعه کنید، از دوست یا خانواده خود بخواهید که کمر شما را ماساژ دهند. جهت تاثیر بیشتر همراه ماساژ بهتر است از روغن یا پمادهای درمانی استفاده شود.

حرکات کششی انجام دهید

ورزش برای افرادی که دچار کمردرد هستند، بسیار موثر و خوب است. ورزشی مانند پیاده‌روی در سطحی صاف می‌تواند به بازگشت دامنه حرکات در کمر کمک کند و همچنین از ایجاد دردهای احتمالی پیشگیری خواهد شد.

حرکات کششی، عضلاتی را که دچار تنش شده است شل می‌کند و منجر به تقویت آنها می‌شود. این نکته را به یاد داشته باشید که هرگونه تمرین ورزشی را که منجر به درد می‌شود، باید متوقف کنید تا آسیبی به شما وارد نشود.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بود، مشخص شد افرادی که تمرینات یوگا را روزانه به‌مدت ۳۰ دقیقه انجام دهند، به‌اندازه تمرینات فیزیوتراپی در کاهش کمردرد می‌تواند بسیار موثر باشد. به‌طور کلی توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی در خصوص درمان کمردرد با پزشک مشورت داشته باشید تا منجر به عارضه‌ای بدتر نشوید.

حمام با نمک اپسوم را امتحان کنید

نمک اپسوم می‌تواند برای رفع درد عضلانی بسیار موثر و مفید باشد. توصیه می‌شود افرادی که دچار درد عضلانی از جمله کمردرد هستند، حدود ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و نمک اپسوم قرار بگیرند، که باعث تسکین درد به‌خصوص پس از ورزش خواهد شد.

حتما باید نمک اپسوم را باید با آب گرم ترکیب کنید، آب گرم منجر به رفع تورم ماهیچه‌ها و گرفتگی عضلات خواهد شد. پزشکان دمایی بین ۳۳ تا ۳۸ درجه را توصیه می‌کنند. دمای بیش از ۴۰ درجه پیشنهاد نمی‌شود، به‌خصوص افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند.

زمانی که در وان آب گرم و نمک اپسوم قرار دارید، یک توپ پلاستیک کوچکی را همراه خود داشته باشید و به قسمتی که درد دارید بکشید، این روند می‌تواند به شل شدن عضلات کمک کند. از دیگر مزیت‌های نمک اپسوم لایه‌برداری است، که سلول‌های مرده را از پوست جدا می‌کند.

به وضعیت بدن خود هنگام نشستن دقت داشته باشید

اغلب ما تصور می‌کنیم زمانی که می‌نشینیم، بهترین حالت برای کمردرد است؛ اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید گاهی اوقات می‌تواند مضرترین حالت برای این عارضه باشد.

طرز قرارگیری صحیح بدن می‌تواند در رفع کمردرد بسیار موثر باشد. به‌طور مثال هنگامی که روی صندلی نشسته‌اید، باید دقت کنید که کاملا صاف روی صندلی بنشینید، به‌طوری که ستون فقرات کاملا صاف باشد، همچنین پاهای خود را باید روی زمین کاملا صاف نگهدارید. هنگام استفاده از رایانه نباید به جلو خم شوید.

به نحوه خوابیدن خود توجه داشته باشید

بهتر است چند شب روی زمین بخوابید و هنگام خواب، در زیر پاهای خود بالشت بگذارید، این حالت می‌تواند به رفع کمردرد کمک کند. همچنین قرار دادن بالشت بین زانوها می‌تواند به آرامش عضلات کمک کند. خوابیدن روی شکم برای افرادی که دچار کمردرد هستند، بسیار مضر است.

چه مواقعی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همانطور که بیان کردیم در اغلب مواقع، کمردرد به‌روش درمان خانگی بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است علائمی وجود داشته باشد که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید:

  • دردی که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد.
  • دردی که پس از انجام درمان‌های خانگی بدتر می‌شود.
  • درد به‌قدری شدید است که مانع از خوابیدن شما هنگام شب می‌شود.
  • درد به قسمت‌های دیگر انتشار پیدا می‌کند.
  • درد که همراه با ضعف، گزگز یا بی‌حسی در بازو یا پاها وجود داشته باشد.

هنگامی که درد شما شدید می‌شود، دوز داروهای بدون نسخه را خودسرانه افزایش ندهید، استفاده بیش از حد می‌تواند برای شما عوارض داشته باشد. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، ابتدا با انجام برخی از آزمایشات علت دقیق را تشخیص می‌دهد و متناسب با مشکل ایجاد شده درمانی برای شما در نظر می‌گیرد.

به‌طور مثال اگر فردی دچار فتق دیسک شده باشد، پزشک ابتدا سعی بر آن دارد که درمان دیسک کمر بدون جراحی انجام شود. در صورت عدم درمان، به‌عنوان گزینه نهایی عمل را برای بیماران در نظر می‌گیرند، که به‌صورت بسته، یعنی آندوسکوپی دیسک کمر انجام خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

تماس با ما

البرز، کرج، خیابان ۴۵ متری گلشهر، ارغوان غربی

با ما در ارتباط باشید

دکتر محمدحسین دلشاد

متخصص بیهوشی، فلوشیپ درد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز

منو سایت