روش رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی یکی از روش‌هایی است که برای درمان درد بیماران بسته به شرایط آنها در نظر گرفته می‌شود. درد کمر بسیار شایع است که خوشبختانه در اغلب مواقع با راهکارهای خانگی و درمان‌های ابتدایی قابل درمان خواهد بود. گاهی ممکن است دردهای ایجاد شده در کمر به‌صورت جدی و شدید باشد.

در این مواقع است که شما باید به پزشک فوق تخصص درد مراجعه کنید تا شرایط شما به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد. متخصصین سعی بر آن دارند که مشکلات و دردهای ایجاد شده بیماران را به روش‌های غیر تهاجمی و غیر جراحی درمان کنند تا بیماران متحمل عارضه‌های ناشی از عمل جراحی نشوند.

رادیوفرکوئنسی کمر
رادیوفرکوئنسی کمر

راه های تماس با مطب و گرفتن وقت

انجام رادیوفرکوئنسی مفاصل

توسط دکتر محمد حسین دلشاد فوق تخصص درد

درخواست مشاوره آنلاین

منظور از رادیوفرکوئنسی مفاصل چیست؟

رادیوفرکوئنسی مفاصل به‌صورت غیر جراحی و کم تهاجمی است. با استفاده از انرژی گرما با امواج رادیوفرکوئنسی جهت توقف و کاهش درد بیماران به کار برده می‌شود. در واقع با امواج فرکانس رادیویی، عصبی را که منجر به درد می‌شود، می‌سوزانند تا انتقال سیگنال‌های درد به مغز را از بین ببرند. این روش درمانی معمولا برای درمان دردهای مزمن و بیماری‌هایی از قبیل آرتروز ستون فقرات (اسپوندیلوز) و ساکروایلئیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این روش علاوه بر درمان کمردرد، جهت رفع درد در قسمت‌هایی از قبیل گردن، زانو، لگن و غیره کاربرد دارد.

درمان با روش رادیوفرکوئنسی چه مزایایی دارد؟

این روش درمانی مزایای زیادی برای بیماران به‌همراه دارد که به شرح زیر است:

  1. عدم نیاز به عمل جراحی
  2. کاهش و رفع درد در کمترین زمان ممکن
  3. مدت زمان کوتاه جهت بهبودی
  4. کاهش یا عدم مصرف دارو
  5. بهبود عملکرد بیماران
  6. توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام رادیوفرکوئنسی هستند؟

این روش درمانی برای بیمارانی که پس از تزریق بلوک عصبی، عصب مورد نظر تشخیص داده شده و همچنین تسکین کمردرد را تجربه کرده‌اند، کاربرد دارد. رادیوفرکوئنسی با کمک فلوروسکوپی یا اشعه ایکس انجام می‌شود. افرادی که دچار عفونت هستند، این روش درمانی را نباید انجام دهند. همچنین به افرادی که باردارند یا مشکلاتی مرتبط با خونریزی دارند، نباید رادیوفرکوئنسی را انجام دهند.

روند قبل از درمان با رادیوفرکوئنسی

زمانی که این روش درمانی را برای شما در نظر می‌گیرند، قبل از هرگونه اقدامی جهت درمان، بررسی‌هایی صورت می‌گیرد، تصویربرداری‌هایی انجام می‌شود تا محل دقیق برای سوزاندن عصب مشخص شود. افرادی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، باید چند روز قبل از انجام رادیوفرکوئنسی از مصرف این داروها خودداری کنند. به‌طور کلی هر دارویی را که مصرف می‌کنید، باید با پزشک خود در میان بگذارید.

 بیشتر بخوانید: کنترل درد بعد از جراحی کمر 

درمان به روش رادیوفرکوئنسی
درمان به روش رادیوفرکوئنسی
رادیوفرکوئنسی ستون فقرات
رادیوفرکوئنسی ستون فقرات

مراحلی که طی درمان انجام می‌گیرد

این روش درمانی ممکن است طی ۱۵ تا ۴۵ دقیقه انجام شود، در ادامه همه مراحل را برای شما ذکر خواهیم کرد:

مرحله ۱ : بیمار در این مرحله روی تخت دراز می‌کشد و بی حسی موضعی در قسمت مورد نظر برای بیمار زده می‌شود. به همین جهت بیمار در طول درمان هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

مرحله ۲ : تکنیکی که در این روش درمانی به کار برده می‌شود، مشابه با بلوک‌های تشخیصی است. پزشک با کمک یک فلوروسکوپ، سوزن تو خالی را به عصب مورد نظر وارد می‌کند. به‌دلیل وجود فلوروسکوپ سوزن در محل دقیق وارد خواهد شد.

مرحله ۳ : هنگامی که سوزن در محل مورد نظر قرار گرفت، پس از دریافت داروی بی حسی، فرکانس رادیویی از طریق سوزن تو خالی عبور داده می‌شود و یک سوختگی کوچک ایجاد خواهد شد.

در این نوع روش درمانی بخشی از عصب را که منجر به انتقال درد می‌شود، از بین می‌برند و سینگال‌های انتقال‌دهنده درد مختل می‌شود. حین انجام رادیوفرکوئنسی می‌توان چندین عصب را به‌صورت همزمان سوزاند.

روند پس از درمان کمردرد با روش رادیوفرکوئنسی چگونه است؟

اغلب بیماران بلافاصله پس از اتمام درمان می‌توانند به راحتی راه بروند و پس از مدت کوتاهی به خانه بازگردند. بیماران ممکن است تا ۱۴ روز پس از این روش درمانی درد داشته باشند که کاملا طبیعی است؛ چراکه، ممکن است به‌دلیل اسپاسم عضلانی ایجاد شده باشد.گاهی امکان دارد تسکین درد بلافاصله پس از انجام رادیوفرکوئنسی احساس شود و برای برخی دیگر تا سه هفته به طول بینجامد.

 

آیا انجام رادیوفرکوئنسی برای درمان کمردرد عارضه‌ای را به همراه دارد؟

این روش درمانی ایمن است و حداقل‌ترین عارضه‌های ممکن را برای بیماران دارد؛ اما، رادیوفرکوئنسی ممکن است همانند دیگر روش‌های درمانی عارضه‌های احتمالی را به همراه داشته باشد که به شرح زیر است:

  1. افزایش موقتی درد
  2. عفونت
  3. واکنش آلرژیک به داروهایی که طی درمان استفاده می‌شود.

آیا انجام درمان کمردرد با روش رادیوفرکوئنسی دائمی است؟

تسکین درد با این نوع روش درمانی ممکن از ۹ ماه تا دو سال ادامه داشته باشد. با وجود این که عصب سوزانده می‌شود؛ اما، ممکن است عصب سوخته شده مجددا رشد کند. به‌طور کلی ۸۰ درصد از افراد پس از انجام این روش درمانی، تسکین درد را تجربه کرده‌اند. در صورت نیاز می‌توان آن را تکرار کرد.

زمانی که به آقای دکتر محمد حسین دلشاد، متخصص بیهوشی و فوق تخصص درد، جهت درمان کمردرد مراجعه می‌کنید، بسته به مشکل شما راهکارهای غیر جراحی مختلفی به‌طور مثال درمان سیاتیک بدون جراحی، درمان دیسک کمر بدون جراحی و… را برای شما در نظر خواهند گرفت.

درد ناشی از سیاتیک
درد ناشی از سیاتیک
آیکون سایت دکتر محمد حسین دلشاد

خدمات دکتر دلشاد