تزریق دیسکوژل چیست

یکی از راهکارهای درمانی غیر جراحی و بسته تزریق دیسکوژل است که برای درمان برخی از بیماران که به دلیل دیسک کمر دچار درد شده‌اند، کاربرد دارد. امروزه درمان بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها تا حد امکان به روش‌های غیر جراحی و به‌صورت بسته برای بیماران انجام می‌گیرد.  در حقیقت پزشکان متخصص درد در کلینیک درد این امکان را فراهم کرده‌اند تا بیمارانی که به دلایل مختلف دچار درد شده‌اند با راهکارهای درمانی مختلف بسته، تحت درمان مناسب قرار بگیرند. از آنجایی که ممکن است اطلاعات کافی در خصوص این روش درمانی نداشته باشید در ادامه مقاله اطلاعات کافی در خصوص تزریق دیسکوژل برای شما ذکر خواهیم کرد.

تزریق دیسکوژل
تزریق دیسکوژل

راه های تماس با مطب و گرفتن وقت

تزریق دیسکوژل

توسط دکتر محمد حسین دلشاد فوق تخصص درد

درخواست مشاوره آنلاین

منظور از تزریق دیسکوژل چیست؟

دیسکوژل دیسک کمر نوعی ایمپلنت ژله‌ای‌ست که در برابر اشعه ایکس نفوذناپذیر است و بر پایه الکل، سلولز و محصولات تنگستن ساخته شده است. تزریق این ژل منجر به تغییرات مولکولی در داخل دیسک می‌شود. الکل موجود در آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی فتق دیسک است. استفاده از الکل در دیسکوژل که ترکیب ژله‌ای دارد از آزاد یا خارج شدن این ماده از فضای دیسک جلوگیری می‌کند. به‌طور کلی تزریق دیسکوژل یک روش درمانی ایمن است که به فضای دیسک تزریق شده و پس از تزریق سفت می‌شود. در نهایت حالت پنبه‌ای پیدا خواهد کرد.

تزریق دیسکوژل در چه مواقعی کاربرد دارد؟

تزریق دیسکوژل منافذ قسمت‌های آسیب‌دیده را می‌بندد و از خارج شدن مواد التهابی بر ستون فقرات جلوگیری می‌کند. در واقع دیسکوژل مواقعی که محتویات دیسک خارج شده است و بیماران دچار علائم حرکتی از جمله ضعف عضلانی هستند، کاربردی ندارد. این روش درمانی برای تسکین درد برای بیمارانی که دارای دیسک کمر برآمده هستند و درمان‌های پزشکی و فیزیوتراپی برای آنها موثر نبوده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای افرادی که به‌دلیل بیماری‌های زمینه‌ای یا خطرات بیهوشی قادر به انجام عمل جراحی نیستند، انجام می‌گیرد.

روند بهبودی پس از تزریق دیسکوژل

دیسکوژل یک روش ایمن و کم خطر است که بیماران سه تا شش هفته پس از تزریق بهبودی خود را شاهد خواهند بود.

تزریق دیسکوژل چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که این روش درمانی به صورت بسته برای بیماران انجام می‌گیرد از مزایایی همچون موارد زیر برخوردار است:

  1. روش درمانی یک روزه بدون خونریزی و بدون ایجاد زخم پس از عمل جراحی
  2. انجام تزریق تحت بی حسی موضعی
  3. مدت زمان بهبودی بسیار کوتاه
  4. ایجاد حداقل عوارض جانبی
  5. برگشت‌ناپذیر بودن

این نکته را حتما به یاد داشته باشید که این روش تنها برای تسکین درد کاربرد دارد و برای افراد که دچار دیسک برجسته و پاره نشده‌اند، استفاده می‌شود.

تزریق دیسکوژل به ستون فقرات
تزریق دیسکوژل به ستون فقرات
دیسکوژل کمر و گردن
دیسکوژل کمر و گردن

تزریق دیسکوژل چه تفاوتی با عمل جراحی باز دارد؟

با تزریق دیسکوژل محتویات درون دیسک به گونه‌ای تغییر پیدا می‌کند که بیرون‌زدگی یا فتق دیسک رفع می‌شود. این تزریق با بی حسی موضعی برای بیماران انجام می‌گیرد. در حقیقت پزشک بدون باز کردن و برش دادن، تنها با وارد کردن سوزن، بیمار را درمان می‌کند. از این رو مدت زمان نقاهت نیز بسیار کمتر است. اما، در عمل جراحی به مدت زمان بیشتری جهت درمان نیاز است و پزشک باید در ناحیه کمر برش وارد کند و جراحی را به صورت باز انجام دهد. در عمل‌های جراحی وجود متخصص بیهوشی ماهر نیز بسیار مهم است. روند بهبودی در روش جراحی بسیار طولانی می‌شود و عوارض ناشی از این روند درمان نیز طولانی‌تر خواهد بود.

چه زمانی بیماران پس از تزریق متوجه درمان خود خواهند شد؟

علائم بهبودی ممکن است بین سه تا شش هفته پس از تزریق دیسکوژل رخ دهد. در حالی که اگر شما عمل جراحی انجام می‌دادید، حداقل به سه ماه زمان نیاز داشتید تا علائم بهبودی را احساس کنید.

احتمال عود فتق دیسک کمر پس از تزریق دیسکوژل وجود دارد؟

اطلاعات مبنی بر آن است که هیچ فردی پس از تزریق دچار عود بیماری نشده است. با این حال اگر مجددا فتق دیسک ایجاد شود، امکان تزریق مجدد دیسکوژل وجود دارد.

چه مدت پس از تزریق دیسکوژل می‌توان فعالیت‌های فیزیکی را شروع کرد؟

شروع هر فرد برای انجام فعالیت‌های فیزیکی بسته به فرد و تمریناتی که انجام می‌دهد، متفاوت است. اما به‌طور کلی افراد بین ۳ تا ۶ هفته بعد از تزریق می‌توانند فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. که در مقایسه با عمل جراحی که حداقل نیاز به گذشت مدت ۳ ماه دارد، از مزایای بسیار مهم این روش درمانی محسوب می‌شود.

فرایند انجام تزریق دیسکوژل جهت درمان دیسک کمر چگونه است؟

روش‌های درمانی که به‌صورت بسته برای بیماران انجام می‌گیرد، منجر به کاهش سایز بیرون‌زدگی دیسک کمر می‌شود. در تمامی روش‌های بسته جهت درمان دیسک کمر، قسمت کوچکی از حجم داخلی دیسک کاهش پیدا می‌کند و در پی این درمان، عصبی که تحت فشار بوده است، آزاد می‌شود. تزریق دیسکوژل به داخل دیسک بدون بیهوشی و با تزریق داروی بی حسی انجام می‌شود، این تزریق تحت هدایت فلوروسکوپی انجام می‌گیرد تا با دقت کامل انجام شود. تاثیر نهایی این روش درمانی چند هفته پس تزریق کاملا مشخص می‌شود و بیمار می‌تواند فعالیت‌های خود همانند گذشته ادامه دهد.به کارگیری از این روش درمانی در مواقعی که دیسک پاره نشده است، تاثیر بسیار زیادی در درمان خواهد داشت.

آیا پس از عمل جراحی باز می‌توان تزریق دیسکوژل را انجام داد؟

از مزایای تزریق دیسکوژل می‌توان به حفظ ساختار استخوان‌ها و رباط‌ها اشاره کرد، به همین جهت انجام هرگونه اقدام قبل یا بعد از دیسکوژل هیچ منعی ندارد.

آیا با تزریق دیسکوژل خطر چسبندگی ناحیه ستون فقرات وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید با انجام عمل جراحی برای درمان دیسک، احتمال چسبندگی وجود دارد و این حالت، شرایطی دردناک برای بیمار ایجاد می‌کند. از آنجایی که با تزریق دیسکوژل تغییراتی در ساختار ستون فقرات ایجاد نشده و هیچ آسیبی وارد نمی‌شود، احتمال چسبندگی ناشی از تشکیل کلاژن به پایانه‌های عصبی و گیرافتادگی به حداقل می‌رسد.

چه نوع بیهوشی در تزریق دیسکوژل برای بیماران در نظر گرفته می‌شود؟

در این روش ابتدا آرامبخش خفیف برای بیمار تزریق می‌شود تا احساس آرامش داشته باشد، سپس جهت بی دردی، بی حسی موضعی برای بیمار تزریق خواهد شد تا فرایند درمان بدون درد صورت گیرد.باید مجددا به این نکته اشاره کنیم که این روش درمانی به روش بسته، نیاز به بیهوشی عمومی ندارد.

تزریق برای درمان درد
تزریق برای درمان درد
تزریق دیسکوژل به مفاصل
تزریق دیسکوژل به مفاصل

درمان‌های غیر جراحی همراه با تزریق دیسکوژل

معمولا برای بیمارانی که دچار بیماری دیسک کمر هستند، علاوه بر این که درمان‌های موثری انجام می‌گیرد، نکات دیگری جهت تسریع در روند بهبودی توصیه می‌شود که این موارد به شرح زیر است:

  • مصرف داروهای ضد التهابی برای کاهش تورم و درد و داروهای شل‌کننده عضلانی جهت رفع اسپاسم
  • استفاده از کمپرس گرم و سرد به خصوص ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از درمان
  • انجام تمریناتی مانند ماساژ، حرکات کششی، تمرینات تقویت‌کننده و استقامتی جهت افزایش انعطاف‌پذیری و به حداقل
  • رساندن درد
  • تزریق داروی اپیدورال ضد التهابی برای بیماران با درد شدید به توصیه پزشک

تمامی این موارد ذکر شده می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.

آیا پس از تزریق دیسکوژل باید از بریس و کمربندهای طبی استفاده کرد؟

در اغلب مواقع بیمار نیاز به تجهیزات پزشکی ندارد، در صورت نیاز پزشک به شما خواهد گفت.

تزریق دیسکوژل چه معایبی دارد؟

از آنجایی که این روش درمان، به صورت بسته برای بیماران انجام می‌گیرد مشکلی ایجاد نخواهد شد. از مهم‌ترین معایبی که می‌توان برای بیمار در نظر گرفت، هزینه درمان است.همچنین این روش درمانی برای پارگی دیسک کاربر ندارد و تنها برای افرادی انجام می‌شود که دچار بیرون‌زدگی و دیسک برجسته هستند و جهت تسکین درد، درمان برای آنها انجام خواهد شد.

هزینه تزریق دیسکوژل چقدر است؟

به دلیل نوسانات قیمتی نمی‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد. هزینه‌ها بسته به عوامل مختلفی از جمله کلینیکی که مراجعه می‌کنید، مهارت و تجربه پزشک شما و ناحیه تزریق، مشخص خواهد شد. برای اطلاع دقیق از قیمت باید به صورت حضوری به پزشک متخصص درد مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

آیکون سایت دکتر محمد حسین دلشاد

خدمات دکتر دلشاد