زایمان طبیعی بدون درد

آیا زایمان طبیعی بی‌درد عوارضی دارد

پیشنهاد و توصیه اغلب پزشکان این است که اگر شرایط مادر برای زایمان طبیعی مطلوب و قابل قبول است، آن را انتخاب کنند؛ چراکه عارضه این نوع زایمان نسبت به سزارین بسیار کمتر است، همچنین فواید زیادی را برای مادر و کودک به‌همراه دارد.

از آنجایی که به دنیا آوردن نوزاد به شکل طبیعی برای مادران باردار بسیار دردناک است، از انتخاب این روش صرف‌ نظر می‌کنند.

اما خوشبختانه امروزه راهکارهایی که توسط بهترین متخصص بیهوشی انجام می‌گیرد، طی کردن بدون درد این روند یک انتظار غیر واقعی نخواهد بود.

در واقع با استفاده از تزریق اپیدورال این امکان برای مادر فراهم می‌شود تا زایمانی بی‌درد و بدون مشکلی داشته باشد؛ اما سوالی که در این مواقع ممکن است برای مادران به وجود بیاید این است که آیا این روش زایمان با تزریق اپیدورال عوارضی ندارد؟

عوارض احتمالی تزریق اپیدورال 

با وجود اینکه این روش زایمان ایمن است و مشکلی را برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند؛ اما، ممکن است مانند روش‌های دیگر زایمان عارضه‌های جزئی و احتمالی را به‌همراه داشته باشد که به شرح زیر است:

کاهش فشارخون

تزریق اپیدورال منجر به کاهش فشارخون می‌شود، به همین جهت پزشک از آنجایی که از این عارضه آگاه است قبل از هرگونه اقدامی برای مادر سرم وصل می‌کند، همچنین طی زایمان نیز سرم برای مادر زده خواهد شد تا از ایجاد چنین مشکلی جلوگیری شود.

خارش پوست

گاهی برخی از داروهایی که در اپیدورال به کار رفته است، می‌تواند منجر به خارش شود. در این مواقع اگر خانم دچار چنین عارضه‌ای شود، داروهایی جهت رفع خارش برای او تجویز خواهد شد.

عوارض زایمان طبیعی بی‌درد

از دست دادن کنترل مثانه

در برخی از موارد نادر، مادر ممکن است کنترل مثانه خود را از دست بدهد؛ چراکه، تزریق اپیدورال می‌تواند بر اعصاب اطراف این قسمت از اندام داخلی تاثیر بگذارد. 

در این مواقع برای مادر سوند گذاشته می‌شود تا ادرار از این طریق تخلیه شود. جای نگرانی در‌این‌باره وجود ندارد، زمانی که تاثیرات اپیدورال از بین برود، این مشکل برطرف خواهد شد.

سردرد

اگر هنگام تزریق، کیسه حاوی مایع مغزی- نخاعی به‌صورت تصادفی سوراخ شود، ممکن است مادر سردرد شدیدی را احساس کند. اگر سردرد با دریافت مایعات از طریق سرم درمان نشود، روش‌های درمانی دیگر نظیر مصرف دارو، برای بیمار تجویز می‌شود.

در نهایت اگر هیچ روش درمانی جهت درمان سردرد موثر نباشد، از روشی به نام بلاد پچ برای درمان استفاده می‌کنند. در این روش خون از بیمار گرفته می‌شود و به محلی که سوراخ شده تزریق می‌کنند. این روش کمک می‌کند که قسمت سوراخ شده، پوشانده شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر هیچ درمانی هم انجام نشود، در نهایت سردرد خودبه‌خود بهبود می‌یابد. اگر این دردهای ادامه‌دار شد، به پزشک فوق تخصص درد مراجعه کنید.

آسیب موقتی به عصب

در برخی از مواقع نادر ممکن است زمانی که تزریق اپیدورال برای بیمار انجام می‌گیرد، باعث آسیب وارد شدن به عصب شود. اگر چنین مشکلی ایجاد شود، قسمتی از پایین بدن بی‌حرکت می‌شود. حتی اگر آسیبی وارد شود، بدون هیچ اقدامی پس از مدت کوتاهی بهبود خواهد یافت.

عفونت

این مورد نیز جز موارد بسیار نادری است که احتمال ایجاد آن وجود دارد. قسمتی که کاتتر جهت تزریق اپیدورال وارد می‌شود، ممکن است منجر به عفونت شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد به‌راحتی با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان خواهد شد.

خانم‌ها هنگامی که زایمان طبیعی بدون درد را انتخاب می‌کنند باید به متخصصی مراجعه کنند تا مهارت و توانایی بالایی داشته باشد و زایمانی با خاطره خوش برایشان باقی بماند.

در صورتی که پزشک متخصص تبحر و تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد، در  برخی مواقع نادر ممکن است مشکلاتی نظیر موارد زیر ایجاد شود:

  • آسیب به نخاع از طریق سوزن اپیدورال و کاتتر
  • عفونت در قسمت اپیدورال یا نزدیک نخاع
  • خونریزی در قسمت اپیدورال
  • تزریق داروهای اشتباهی از طریق کاتتر اپیدورال

خانم‌ها در نظر داشته باشند که این موارد ذکر شده نادر هستند و اگر توسط پزشک با تجربه روند بی‌درد انجام گیرد، هیچ اتفاق و عارضه‌ای رخ نخواهد داد.

مزایای زایمان طبیعی بی‌درد

کلام آخر

زمانی که به متخصص با تجربه و با مهارت مراجعه کنید، او ابتدا شرایط و سوابق بیماری‌های شما را جویا خواهد تا متوجه شود که آیا می‌توانید این روش درمانی را بدون مشکلی انجام دهید یا خیر.

در واقع زمانی که شما قبل از هر اقدامی مورد بررسی قرار بگیرید، دچار کمترین عارضه‌های پس از زایمان خواهید شد که چندان جدی نیست.

به یاد داشته باشید که کاهش ابتلا به افسردگی پس از زایمان با زایمان بدون درد یک امر بدیهی است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *