Intercostal Nerve Block

بلوک عصب بین دنده ای Intercostal Nerve Blocks

ممکن است به‌دلایل مختلفی در ناحیه قفسه سینه دچار درد شوید. زمانی که در این قسمت از بدن خود درد احساس می‌کنید باید خود درمانی را کنار بگذارید و به فوق تخصص درد، آقای دکتر محمد حسین دلشاد مراجعه کنید.

متخصص درد جهت درمان درد در ناحیه قفسه سینه یا درد بین دنده‌ ای با راهکاری ساده و موثر به‌روش بلوک عصب بین دنده ای این مشکل را برطرف می‌کند.

پزشک فوق تخصص درد، سعی بر آن دارد که دردهای شما را به‌روش حداقل تهاجمی و بدون انجام عمل جراحی مانند بلوک عصب بین دنده ‌ای درمان کند.

علاوه بر آن درمان‌های دیگری که توسط پزشک به‌صورت بسته انجام می‌گیرد، شامل آندوسکوپی دیسک کمر، درمان سیاتیک بدون جراحی و … است.

اگر دچار درد در ناحیه بین دنده یا قفسه سینه هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص این روش درمان موثر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

از بلوک عصب بین دنده ای در چه مواقعی می‌توان استفاده کرد؟

زمانی که درد در قسمت دنده به‌دلایل زیر ایجاد شده باشد، می‌توان از این روش درمانی برای بهبود درد به کار برد:

 • دردهای سرطانی
 • شکستگی دنده‌ها
 • بیماری زونا (افرادی که پس از بیماری زونا، دچار دردی مزمن در یک قسمت پوست خود، در ناحیه قفسه سینه، شده‌اند).
 • متاستاز (بیمارانی که به‌دلیل وجود سرطان از یک ناحیه به ناحیه دیگر مانند قفسه سینه یا محل بین دنده ای دچار دردهای سرطانی در این قسمت شده‌اند. به‌طور مثال فردی که دچار سرطان کبد بوده و نواحی بین دنده‌ای او نیز درگیر شده است).

همه این موارد را می‌توان با تزریق بلوک بین دنده ای درمان کرد.

تزریق بلوک بین دنده ای چگونه منجر به تسکین درد می‌شود

اعصاب بین دنده ای در زیر هر دنده قرار گرفته است. زمانی که یکی از این اعصاب یا بافت اطراف آن به‌دلایل مختلفی تحریک و ملتهب می‌شود، باعث درد خواهد شد. با تزریق داروی استروئیدی و بی حسی موضعی در زیر دنده می‌توان التهاب و درد را تا حد زیادی کاهش داد.

بلوک عصب بین دنده ای

روند تزریق بلوک عصب بین دنده ای چگونه است

 • پزشک ناحیه مورد نظر را برای انجام تزریق کاملا استریل می‌کند.
 • یک سوزن نازک زیر دنده قرار می‌دهد و بی حسی را تزریق می‌کند.
 • سپس با استفاده از سونوگرافی جهت هدایت دقیق‌تر، سوزن حاوی داروی ضد درد استروئیدی را برای بیمار تزریق می‌کند.
 • پروسه درمان کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و بیمار نیازی به بستری شدن ندارد.

بلوک عصب بین دنده ای تا چه حد موثر است

برخی از بیماران بلافاصله پس از درمان، تسکین درد را شاهد هستند؛ اما ممکن است با کمتر شدن تاثیر داروی بی حسی، درد پس از چند ساعت بعد بازگردد. به‌طور کلی تسکین طولانی مدت طی دو الی سه روز آغاز می‌شود، در واقع طی این مدت داروی استروئیدی منجر به بی‌دردی می‌شود.

مدت باقی ماندن اثر این دارو در هر بیمار متفاوت است. ممکن است تسکین ناشی از دارو چند ماه ادامه داشته باشد. اگر این نوع روش درمان برای شما تاثیرگذار باشد، می‌توانید دوره‌ها و دفعات دیگر تزریق را طبق زمانی که پزشک برای شما تعیین کرده است، انجام دهید تا بی‌درد بمانید.

فعالیت‌های روزمره بیماران پس از تزریق بلوک عصب بین دنده ای چگونه است

 •  تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بیمار نباید رانندگی یا فعالیت‌های سنگینی انجام دهد.
 • بیمار یک روز پس از انجام تزریق می‌تواند به فعالیت‌های عادی زندگی خود بازگردد.
 • نیاز به مصرف رژیم غذایی خاصی نیست.
 • داروها باید طبق تجویز پزشک مصرف شود.

بلوک عصب بین دنده ای چیست؟

آیا تزریق بلوک عصب بین دنده ای عوارضی دارد

این روش درمان نیز همانند دیگر درمان‌هایی که برای بیماران انجام می‌گیرد، ممکن است عارضه‌هایی را به‌همراه داشته باشد. پنوموتوراکس یا پارگی ریه‌ها (پارگی کیسه هوایی ریه‌ها) از مهم‌ترین عارضه‌های این روش درمانی به‌شمار می‌رود. البته این اتفاق بسیار نادر است.

در صورتی که این روش درمانی با دقت و با مهارت بالایی همراه با سونوگرافی انجام گیرد، این عارضه به حداقل خواهد رسید.

بیماری که توسط آقای دکتر محمد حسن دلشاد با انجام بلوک عصب بین دنده ای درمان شد، عمل کولسیستکتومی به‌روش لاپاراتومی یا همان برداشتن کیسه صفرا به‌روش جراحی باز را انجام داده بود.

پزشک جراح برای خارج کردن کیسه صفرا برش وسیعی ایجاد کرده بودند. آقای دکتر دلشاد با استفاده از سونوگرافی، این بلوک را تا چند سطح، برای بیمار انجام دادند. خوشبختانه بیمار علی‌رغم برش وسیعی که داشت، درد چندانی را پس از عمل جراحی خود تجربه نکرد.

با حداقل تجویز مسکن، بیمار بدون هیچ مشکلی ترخیص شد. غیر از این نوع جراحی، در بیمارانی که جراحی در ناحیه قفسه سینه یا بالای شکم را انجام داده‌اند، برای کاهش درد نیز می‌توان از این نوع بلوک بین دنده ای استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *