درمان تق تق زانو

علت تق تق زانو و راهکارهای درمانی

گاهی ممکن است هنگام راه رفتن، خم و صاف کردن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها صدای تق تق زانوهای خود را بشنوید. بیماران به‌طور عامیانه این صداها را مانند صدای تق تق گزارش می‌کنند؛ اما، اصطلاح پزشکی این صداهایی که از زانو می‌شنوید به‌عنوان «کریپتوس» شناخته می‌شود.

دلایل مختلفی می‌تواند منجر به صدا دادن زانو شود که برخی از آنها جدی است و نیاز به درمان دارد و برخی دیگر چندان اهمیتی ندارد. خوشبختانه در اغلب مواقع صداهایی که از زانو هنگام فعالیت می‌شنوید، جدی و خطرناک نیست.

در این مقاله در رابطه با علت صدا دادن زانو و راه‌های درمانی آن پرداختیم تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

با دلایل صدا دادن زانو (تق تق زانو) آشنا شوید

آرتروز زانو یکی از دلایل مهم و اصلی کریپتوس یا صدا دادن زانو است؛ اما، عوامل دیگری نیز می‌تواند در صدا دادن زانو موثر باشد که در ادامه هر یک از موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

حباب‌های گاز؛

به‌مرور زمان، در اطراف مفصل، گاز جمع می‌شود و حباب‌های ریزی در مایع سینوویال ایجاد می‌کند. به همین جهت هنگام فعالیت یا زمانی که زانوهای خود را خم می‌کنید، صدای ترکیدن حباب‌ها را می‌شنوید.

این حالت کاملا طبیعی است و ممکن است هر از گاهی این صداها از زانو شنیده شود. همچنین لازم به ذکر است که این حالت منجر به درد در زانوی شما نمی‌شود.علت تق تق زانو

کشیده شدن رباط‌ها و تاندون‌ها؛

رباط‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل زانو هنگامی که در حال فعالیت هستید، ممکن است روی استخوان قرار بگیرند و منجر به کشیده شدن رباط‌ها و تاندون‌ها شود. زمانی که از حالت کشیده شدن به حالت اولیه خود باز می‌گردند، ممکن است صدایی مانند شلاق یا تق تق در زانو به گوش برسد.

آسیب‌دیدگی؛

کریپتوس یا تق تق زانو ممکن است به‌دلیل آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشد. عارضه‌هایی که به‌دلیل آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پارگی مینیسک؛ این عارضه در افرادی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند، بسیار شایع است. اگر مینیسک دچار پارگی شده باشد و مفصل زانو حرکت کند، صدای تق تق زانو به گوش خواهد رسید.
  • کندرومالاسی کشکک؛ این حالت نرم شدن کشکک زانو است. کندرومالاسی می‌تواند منجر به حرکات نامتعادل کشکک روی مفصل زانو شود که علائمی مانند درد یا صدا دادن زانو را به همراه دارد.
  • سندرم پاتلوفمورال؛ هنگامی که فشار زیادی به کشکک وارد می‌شود، این سندرم ایجاد می‌شود. در این حالت پشت کشکک زانو دچار درد مزمن زانو نیز خواهد شد.

آرتروز زانو؛

احتمال ایجاد آرتروز در هر سنی وجود دارد؛ اما، معمولا در افراد بالای ۵۰ سال این عارضه مشاهده می‌شود. افرادی که فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهند یا دچار اضافه وزن هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. در این حالت استخوان‌ها با یکدیگر برخورد می‌کنند.

اگر همراه با تق تق زانو دچار درد می‌شوید، می‌تواند نشانه آرتروز باشد.

عمل جراحی

گاهی ممکن است پس از عمل جراحی صداهایی را هنگام فعالیت در زانوهای خود بشنوید که می‌تواند به‌دلیل تغییراتی باشد که طی عمل ایجاد شده است. در برخی از افراد این صداها قبل از عمل جراحی نیز وجود داشته است؛ اما، توجهی به آن نداشته‌اند.

در حقیقت به‌دلیل مراقبت‌هایی که پس از عمل انجام می‌دهند، به این علائم بیش از پیش توجه می‌کنند. اگر در رابطه با صدا دادن زانوی خود پس از عمل جراحی نگران هستید، بهتر است این مسئله را با پزشک در میان بگذارید.

درمان تق تق زانو و راهکارهای درمانی

درمان صدا دادن یا تق تق زانو چیست

در اغلب مواقع صدایی که از زانوی خود می‌شنوید، مشکلی جدی نیست. اما اگر علائم دیگر مانند درد را همراه با صدا دادن زانو احساس می‌کنید، نیاز به مراجعه به فوق تخصص درد دارید تا بررسی‌های جدی‌تری انجام گیرد.

درمانی که برای شما در نظر گرفته می‌شود بسته به علت ایجاد آن متفاوت خواهد بود. در اغلب مواقع همانطور که گفته شد صدا دادن زانو همراه با درد می‌تواند نشانه آرتروز باشد که راهکارهای درمانی که معمولا توصیه می‌شود به شرح زیر است:

  • داشتن وزن متعادل
  • انجام تمرینات ورزشی مانند پیاده‌روی، شنا و تای چی
  • مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
  • داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، مانند تزریق استروئید به مفصل زانو
  • استفاده از کمپرس یخ و آب گرم برای کاهش التهاب
  • فیزیوتراپی و انجام تمریناتی جهت تقویت عضلات
  • مدیتیشن

پزشکان فوق تخصص درد راهکارهای غیر تهاجمی را برای بیماران در نظر می‌گیرند تا آنها بتوانند در طی مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کنند و پس از گذراندن کمترین زمان نقاهت به فعالیت‌های خود بازگردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *