دکتر محمدحسین دلشاد

دکتر محمدحسین دلشاد

لوگو
صفحه اصلی » مقالات » با مزایای آندوسکوپی (جراحی بسته) دیسک کمر بیشتر آشنا شوید

با مزایای آندوسکوپی (جراحی بسته) دیسک کمر بیشتر آشنا شوید

با پیشرفتی که روز‌به‌روز در زمینه پزشکی شاهد هستیم، روش‌های درمانی جدیدتر و موثر‌تری نیز برای بیماران فراهم شده است تا دچار عارضه کمتری شوند و هرچه سریع‌تر شاهد روند بهبودی خود باشند.

این روش جز آن دسته از درمان‌های موثر و نوین است که امروزه کاربرد زیادی توسط متخصصین دارد. از آنجایی که ممکن است بسیاری از افراد با مزایای جراحی بسته دیسک کمر درمانی نسبت به سایر جراحی‌ها آشنا نباشند، ما در این مقاله قصد داریم در خصوص مزایای آن اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

درمان درد کمر

فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی

قطعا همه ما دچار کمردرد شده‌ایم و در اکثر مواقع با استفاده از راهکارهای خانگی و مصرف داروهای بدون نسخه خود را درمان کرده‌ایم. گاهی برخی از مشکلات ایجاد شده در کمر به‌قدری جدی‌ست که با راهکارهای خانگی درمان نمی‌شود.

مشکلاتی از قبیل فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی جز آن دسته از مشکلاتی است که نیاز به درمان‌های موثرتری توسط پزشک متخصص درد دارد. اولویت این پزشکان متخصص، انجام درمان‌های غیر‌تهاجمی است تا بیماران متحمل عارضه‌های درمان‌های تهاجمی نشوند و هرچه سریع‌تر بهبود یابند.

اگر بیمار در مرحله ابتدایی با دارودرمانی بهتر نشود، قطعا اقدامات پیشرفته‌تر و موثرتری برایش در نظر گرفته می‌شود. زمانی که هیچ درمان غیرتهاجمی برای بیمار موثر نباشد، پزشک عمل جراحی را برای رفع فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی برای بیمار در نظر می‌گیرد، اما عمل جراحی باز آخرین گزینه است.

با استفاده از عمل جراحی بسته، درمان به‌صورت حداقل تهاجمی انجام می‌گیرد و بیماران دیگر مجبور به انجام عمل جراحی باز نخواهند بود. به‌قدری این عمل ساده‌تر از عمل جراحی باز است که گاهی بیمار نیاز به بستری شدن ندارد و به‌صورت سرپایی درمان می‌شود.

مقایسه جراحی بسته با جراحی باز

در روش آندوسکوپی دیسک کمر، پزشک از ابزارهای تخصصی استفاده می‌کند و تنها با چند برش کوچک، جهت آنکه دید کامل به فضای داخل داشته باشد، ایجاد می‌کند. در واقع دوربینی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانند دید کاملی نسبت به اقداماتی که طی عمل انجام می‌دهند، داشته باشند.

اما در روش قدیمی برخلاف روش‌های نوین، برش‌های بزرگی بر قسمت مورد نظر زده می‌شود. همچنین عضلات در ستون فقرات تحت تغییراتی قرار خواهد گرفت تا جراح فضای کافی برای اقدامات جراحی داشته باشد. در واقع این موارد سبب شده که انتخاب پزشکان و همه بیماران تا حد امکان جراحی به‌روش بسته باشد.

مزایای آندوسکوپی (جراحی بسته) دیسک

اگر جراحی به‌روش باز و قدیمی برای بیماران انجام گیرد، آسیب‌های زیادی وارد می‌کند؛ زیرا اقداماتی همچون موارد زیر برای بیمار انجام می‌گیرد:

 • بیهوشی عمومی
 • برش‌های بزرگ
 • مدت‌زمان طولانی عمل جراحی
 • بستری شدن بیمار در بیمارستان
 • نیاز به زمان بیشتر جهت بهبودی بیمار

در روش جراحی بسته قطعا آسیب‌های بسیار کمتری به بافت و عضلات بیمار وارد می‌شود و علاوه بر این مورد مزایای بیشتری را نیز برای بیمار به‌همراه خواهد داشت:

 • بیمار طی عمل خونریزی کمتری دارد.
 • به‌دلیل برش‌های بسیار کوچکی که زده می‌شود، جای زخم کمتری وجود خواهد داشت و از نظر زیبایی مشکل خاصی را ایجاد نخواهد کرد.
 • درد کمتری پس از عمل وجود دارد.
 • خطر ابتلا به عفونت بسیار کم است.
 • نیازی به برش دادن عضله نخواهد بود.
 • سریع‌تر بهبودی حاصل می‌شود و کمتر نیاز به برنامه‌های توانبخشی وجود دارد.
 • نیاز کمتری به داروهای ضددرد و مسکن وجود خواهد داشت.
 • در اغلب مواقع بیمار پس از انجام درمان به خانه باز می‌گردد و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.
 • بیمار زودتر می‌تواند به محل کار خود بازگردد و کار خود را مجددا آغاز کند.
 • نتیجه و رضایت بیماران از نتیجه آن بالای ۹۵ درصد است.
 • بیمار پس از مدت کوتاهی می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را همانند گذشته انجام دهد.
 • دو ساعت پس از عمل می‌توان بدون درد راه رفت و نیازی به استراحت مطلق نیست.
 • روند درمان توسط پزشک تحت بی‌حسی موضعی برای بیمار انجام می‌گیرد، نه بیهوشی عمومی.

میزان موفقیت عمل جراحی بسته دیسک کمر

قطعا میزان موفقیت هر روش درمانی ابتدا به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد. اگر به پزشکی با تجربه و با توانایی بالا مراجعه کنید، قطعا نتیجه رضایت‌بخشی حاصل خواهد شد. علاوه بر این، در روش جراحی بسته میزان موفقیت نسبت به جراحی باز بسیار بیشتر است.

بر اساس آمارهایی که در این خصوص وجود دارد، نشان می‌دهد که میزان موفقیت این نوع عمل جراحی بسته، بیش از ۹۵ درصد است. دکتر محمد حسین دلشاد، فوق تخصص درد با توانایی بالایی که در این زمینه دارد، قادر است بیماران واجد شرایط را با استفاده از این روش درمان، بهبود بخشد.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

تماس با ما

البرز، کرج، خیابان ۴۵ متری گلشهر، ارغوان غربی

با ما در ارتباط باشید

دکتر محمدحسین دلشاد

متخصص بیهوشی، فلوشیپ درد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز

منو سایت