رابطه استرس با درد کمر

آیا استرس باعث کمردرد می‌ شود - رابطه استرس و کمردرد

همیشه تصور ما این است، که تنها آسیب‌های فیزیکی می‌تواند منجر به درد در قسمت‌های مختلف بدن از جمله کمر شود. گاهی اوقات بین استرس و کمردرد رابطه مستقیمی وجود دارد و برخی از عوامل روانی مانند استرس از مواردی است که می‌تواند منجر درد شود.

شاید برایتان کمی عجیب به نظر برسد که استرس ارتباط مستقیمی با کمردرد دارد. به‌طور کلی هر عامل روانی و عاطفی با ایجاد درد در بدن مرتبط هستند. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص رابطه استرس و کمردرد برای شما خواهیم داد.

استرس چگونه منجر به کمردرد می‌شود؟

همه ما قطعا دچار استرس شده‌ایم. این شرایط در اغلب مواقع می‌تواند عارضه‌هایی را برای ما ایجاد کند. گاهی اوقات این شرایط روانی می‌تواند درد در قسمتی از جمله کمر در فرد ایجاد کند.

در واقع درد یک واکنش طبیعی بدن به استرس است؛ اما به این نکته توجه داشته باشید همه افرادی که دچار استرس هستند، حتما دچار درد نمی‌شوند، عارضه‌های ناشی از استرس در هر فردی متفاوت است.

زمانی که استرس بر جسم شما تاثیر می‌گذارد، باعث می‌شود که عضلات خود را به خصوص عضلات اطراف شانه و ستون فقرات، سفت یا منقبض کنید. در نهایت این تنش ایجاد شده باعث درد در کمر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عادت های اشتباهی که منجر به کمردرد می‌شود را مطالعه کنید.

این شرایط می‌تواند منجر به کاهش تحرک و محدود شدن فعالیت‌های روزمره بیمار شود و چرخه‌ای از درد و استرس ایجاد کند. در حقیقت چرخه‌ای در خصوص استرس و کمردرد وجود دارد که به این صورت است:

 • فعالیت‌های بیمار در زندگی روزمره به‌دلیل بیماری یا مشکلی که دارد، محدود می‌شود.
 • این کاهش فعالیت‌ها به دلیل ترس بیمار از درد و آسیب بیشتر است.
 • محدود شدن حرکات در نهایت منجر به ضعیف شدن عضلات و کمردرد خواهد شد.

حال اگر استرس و محدود شدن فعالیت‌ها بیشتر شود، درد در کمر نیز بیشتر احساس می‌شود. در این مواقع بیمار مشکلاتی دیگر از جمله انزوای اجتماعی و افسردگی را نیز تجربه خواهد کرد.

درد کمر

نحوه تشخیص استرس ناشی از کمردرد چگونه است

تشخیص این مشکل اغلب با بررسی سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. ابتدا موارد جدی‌تر مانند تومور، عفونت یا دیسک کمر از سوی دکتر محمد حسین دلشاد به روش‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با معایناتی که از سوی پزشک انجام می‌شود، تمامی این موارد احتمالی با توجه به علائمی که دارید، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به‌طور کلی کمردردی که به‌دلیل استرس ایجاد شده باشد، می‌تواند علائمی همانند موارد زیر را ایجاد کند:

 • احساس درد در کمر یا گردن
 • درد عضلانی انتشار یافته به قسمت‌های دیگر بدن
 • ایجاد حساسیت عضلانی
 • اختلال هنگام خواب
 • خستگی

در اغلب مواقع افرادی که به‌دلیل استرس دچار درد می‌شوند، هنگام حرکت کردن، درد بیشتری احساس می‌کنند. به طور کلی درد کمر ناشی از استرس علائمی را مانند بیماری فیبرومیالژیا ایجاد می‌کند.

کمردرد ناشی از استرس چگونه درمان می‌شود

در این مواقع باید هر دو مورد یعنی استرس و درد جسمانی همزمان با یکدیگر تحت درمان قرار گیرد تا نتیجه تاثیرگذاری را به همراه داشته باشد.

گاهی برخی از تمرینات کششی و سایر تمرینات بدنی مختص هر فرد به او آموزش دادهعلت کمر درد می‌شود تا حرکت در این قسمت از بدن انجام گیرد. مشکلاتی دیگر مانند افسردگی و اضطراب تحت نظر متخصصین دیگر تحت درمان و بررسی قرار خواهد گرفت.

گاهی برای تسریع روند بهبودی ممکن است تزریقات استروئیدی جهت کاهش درد برای بیماران توسط پزشک فوق تخصص درد در نظر گرفته شود. به‌طور کلی درمانی که برای بیمار از سوی پزشک توصیه می‌شود، با توجه به تمامی این موارد در نظر گرفته خواهد شد:

 • عوامل جسمی؛ عضلات ضعیف شده، تحریک عصب و…
 • روانی یا احساسی؛ افسردگی، اضطراب، عصبانیت و…
 • عوامل شناختی؛ افکار منفی، بدبینی و نا امیدی
 • عوامل محیطی؛ مانند مشکلات مالی، از دست دادن موقعیت شغلی و غیره

در نهایت درمان‌هایی که برای این دسته از افراد در نظر گرفته می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • فعالیت مجدد با انجام فیزیوتراپی
 • تجویز یا تزریق داروهای ضد درد
 • درمان عوامل جسمی و عاطفی با تجویز داروهای ضد افسردگی و شل کننده‌های عضلانی

کمردرد ناشی از استرس تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

مدت زمان باقی ماندن درد به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی از افراد ممکن است درد طی چند روز یا چند هفته بهبود پیدا کند.

در هر شرایطی بیمار باید بیماری زمینه‌ای خود، یعنی استرس را درمان کند تا درد با گذشت زمان ادامه پیدا نکند و بدتر نشود.

نکاتی جهت کنترل و درمان استرس

نکاتی که باید برای کنترل استرس در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

انجام تمرینات ورزشی منظم

ورزش به جلوگیری از تحلیل مفاصل و ماهیچه‌ها کمک کرده و منجر به بهبود سلامت روان می‌شود.

داشتن رژیم غذایی مغذی و سالم

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از میوه و سبزیجات است به کاهش التهاب و ایجاد احساسی بهتر کمک می‌کند.

تکنیک‌هایی برای رسیدن به آرامش

تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، تنفس عمیق و… به کاهش استرس کمک خواهد کرد.

خوابیدن به اندازه کافی

با خواب کافی به کاهش استرس و همچنین آرامش عضلات کمک می‌کنید که در نهایت می‌توان از استرس و کمردرد جلوگیری کرد.

کلام آخر

زمانی که دچار درد در قسمت‌های مختلفی از بدن خود می‌شوید، باید به کلینیک درد مراجعه کنید تا به‌صورت تخصصی علت ایجاد درد مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به شرایطی که دارید، درمانی موثر انجام گیرد. 

گاهی تنها آسیب‌های فیزیکی منجر به درد نمی‌شود، عوامل روانی مانند استرس نیز در ایجاد درد موثر است. برای اطلاعات بیشتر مقاله چگونه حالت بدنی صاف و درستی داشته باشیم را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *