بورسیت آرنج

۱۰ راهکار درمانی برای بورسیت آرنج

اگر توده‌ای در آرنج خود احساس می‌کنید و درد دارید، ممکن است بورسیت آرنج باشد. این بیماری به عنوان «بورسیت اولکرانون» نیز شناخته می‌شود.

بورس آرنج به پوست شما کمک می‌کند تا به آرامی روی استخوان آرنج حرکت کند. در صورتی که بورس ملتهب شود، این مایع پر شده و منجر به حالتی دردناک به نام بورسیت آرنج می‌شود. 

این وضعیت می‌تواند در نزدیک مفاصل دیگر بدن از جمله موارد زیر ایجاد شود:

 • شانه
 • لگن
 • زانو
 • پاشنه پا

اولکرانون استخوانی نوک تیز در آرنج است. بین آرنج و پوست یک کیسه نازک از مایع وجود دارد که به عنوان بورس شناخته می‌شود. بورس‌ها در نزدیک مفصل قرار دارند و استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها را محکم نگه می‌دارند.

بورسیت آرنج چه علائمی دارد؟

علائم بورسیت آرنج شامل موارد زیر است:

 • سفتی و سختی
 • احساس درد آرنج
 • احساس درد با حرکت و فشار
 • ظاهری قرمز و متورم

تورم می‌تواند در طول زمان یا به‌طور ناگهانی ایجاد شود. درمانی که معمولا در این شرایط برای افراد در نظر گرفته می‌شود، استراحت و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر است. 

بورسیت در اغلب مواقع چند هفته پس از شروع اقدامات درمانی بهبود پیدا می‌کند. در ادامه این مقاله چندین راهکار برای درمان بورسیت آرنج آورده‌ایم که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد.

علائم بورسیت

 1. به دست خود استراحت دهید

برای شروع درمان باید به دست استراحت دهید. این عارضه معمولا به دلیل حرکات مکرر ایجاد می‌شود. به عنوان مثال ورزش‌هایی مانند تنیس یا گلف در ایجاد این عارضه موثر است.

بیشتر بخوانید: آرنج تنیس بازان

بورسیت آرنج می‌تواند به دلیل تکیه دادن طولانی مدت به آرنج یا پس از ضربه مانند افتادن روی آرنج ایجاد شود.

اگر حرکتی منجر به التهاب بورس آرنج می‌شود، بهترین کاری که می‌توانید برای درمان انجام دهید این است که از انجام آن فعالیت خودداری کنید. 

در صورت جلوگیری از چنین حرکاتی، بورسیت خودبه‌خود برطرف می‌شود.

 1. از کمپرس یخ استفاده کنید

فشردن آرنج در ۴۸ ساعت اول پس از شروع علائم منجر به کاهش تورم می‌شود. سرما به کاهش جریان خون در ناحیه آرنج کمک می‌کند که می‌تواند منجر به کاهش التهاب شود.

سرما درمانی همچنین با کاهش فعالیت عصبی، به تسکین درد موقت کمک خواهد کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که نباید یخ را به‌طور مستقیم روی آرنج خود قرار دهید؛ زیرا، منجر به آسیب پوستی می‌شود. 

بهترین راهکار این است که یخ را در حوله بپیچید، طی مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید.

 1. از کمپرس گرم استفاده کنید

سعی کنید مدتی را نیز از کمپرس گرم استفاده کنید یا حمام گرم بروید. گرما می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند و سفتی را کاهش دهد. 

در صورتی که با هر دو روش گرما و سرما درمانی درد یا تورم شما بیشتر شد، بهتر است این راهکار درمانی خود را متوقف کنید.

 1. فعالیت‌های خود را تغییر دهید

از فعالیت‌هایی که فشار بر آرنج وارد می‌شود، باید خودداری کنید. انواع ورزش‌های تماسی و وزنه بلند کردن منجر به چنین آسیبی می‌شود که باید از انجام دادن آنها خودداری کنید.

اگر مجبور به فعالیت‌های خاصی هستید، حتما باید بین فعالیت‌ها به دست خود استراحت دهید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آرنج گلف بازان را مطالعه کنید.

 1. مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید

برای کاهش درد و التهاب، مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی زیادی وجود دارد که نیازی به نسخه ندارند. این موارد شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن است.

درمان بورسیت شانه

 1. از پد آرنج استفاده کنید

هنگام نشستن، کار یا خوابیدن از پد آرنج برای محافظت از آرنج خود استفاده کنید. همچنین استفاده از پد منجر به فشرده‌سازی و گرما در این قسمت از دست می‌شود که تورم و سفتی را کاهش می‌دهد.

 1. آنتی بیوتیک مصرف کنید

اگر التهاب ناشی از عفونت ایجاد شده باشد، باید آنتی بیوتیک مصرف کرد. مهم است که دوره کامل آنتی بیوتیک تجویز شود حتی اگر بیمار قبل از اتمام نسخه بهبود پیدا کند.

 1. فیزیوتراپی

برخی از تمرینات می‌تواند منجر به تقویت ماهیچه‌های نزدیک آرنج شود و جهت کاهش درد و جلوگیری از مشکلات در آینده موثر است. 

در صورتی که در حین تمرینات دچار درد شدید، باید تمرینات خود را آهسته شروع کنید یا میزان تمرینات را کاهش دهید.

 1. تزریق کورتیکو استروئید

تزریق مستقیم کورتیکواستروئید به کاهش درد و التهاب ناشی از بورسیت کمک می‌کند.

تشخیص بورسیت آرنج

 1. عمل جراحی

گاهی اوقات باید بورس تخلیه شود که به این فرایند آسپیراسیون گفته می‌شود. پس از بی حسی قسمت مورد نظر، سوزنی به بورس ملتهاب وارد می‌شود تا مایع را تخلیه کنند.

در موارد نادر ممکن است بورس نیاز به جراحی داشته باشد. پزشکان متخصص درد تا جای ممکن از انجام عمل جراحی خودداری می‌کنند.

اما، اگر بورسیت ۶ تا ۱۲ ماه به صورت مشکلی مزمن باشد، پزشک ممکن است جراحی را برای بیمار توصیه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *